Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Binzen's Apple Pie

Ingredients

Preparation

  1. Mix the base: Cream the butter, raw cane sugar, and eggs together until light and fluffy.
  2. Combine: Add the spelt flour, baking powder, milk, lemon oil, and salt. Mix until a smooth batter forms.
  3. Preheat & Fill: Preheat your oven to 190 °C. Pour the batter into a greased and floured springform pan.
  4. Top & Bake: Arrange the prepared apples (or cherries) on top of the batter. Bake for 40–50 minutes.
  5. Serve: Once the cake has cooled, dust it with icing sugar before serving. Enjoy!

Ingredients

Preparation

  1. Mix the base: Cream the butter, raw cane sugar, and eggs together until light and fluffy.
  2. Combine: Add the spelt flour, baking powder, milk, lemon oil, and salt. Mix until a smooth batter forms.
  3. Preheat & Fill: Preheat your oven to 190 °C. Pour the batter into a greased and floured springform pan.
  4. Top & Bake: Arrange the prepared apples (or cherries) on top of the batter. Bake for 40–50 minutes.
  5. Serve: Once the cake has cooled, dust it with icing sugar before serving. Enjoy!
Skip product gallery

Ingredients

Spelt Flour Type 630
€2.50 
(€2.50/kg)
Spelt Flour Type 630
€11.25 
(€2.25/kg)
Spelt Flour Type 630
€50.65 
(€2.03/kg)
Organic Demerara Raw Cane Sugar
€3.50 
(€7.00/kg)
500 g
Organic Cream of Tartar Baking Powder
€1.05 
(€12.50/kg)
4x21 g
Organic Lemon Oil
€4.00 
(€500.00/l)
4x2 ml
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g
Powdered Sugar from Raw Cane Sugar
€2.20 
(€11.00/kg)
200 g