Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Raw Cane Sugar"

Davert Raw Cane Sugar is a versatile sugar with fine granulation and a mild, slightly caramelized flavor. It comes from the long-standing UFRA project in southern Brazil, which is committed to sustainable and socially responsible sugar cane cultivation. It's excellent as an ingredient for fine baking, as well as for sweetening pastries, desserts, and hot beverages.

At a glance:

  • 1kg package
  • Fine raw cane sugar
  • With mild flavor
  • Ideal for baking, desserts and sweetening
  • From certified organic cultivation

Ingredients

Raw cane sugar*
*from organic cultivation
May contain traces of tree nuts and sesame.

Average Nutritional Values per 100g

Energy1695 kJ /399 kcal
Fat0,5 g
of which saturated fatty acids0,1 g
Carbohydrates99,6 g
of which sugars99,5 g
Protein0,5 g
Salt0,01 g
Product Type: Sugar & Syrup
Properties: Gluten-free, Vegan

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

11 June 2026 18:59

Bärbel C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Weiter so an Qualität und Lieferung

sehr gut

23 March 2026 18:35

Vera S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ich bin mit Qualität sehr zufrieden.

Ich bin mit Qualität sehr zufrieden.

26 January 2026 18:35

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

4 Sterne

4 Sterne

Skip product gallery

You might also like it

Organic Demerara Raw Cane Sugar
€3.50 
(€7.00/kg)
500 g
Whole Cane Sugar Sucanat
€3.70 
(€9.25/kg)
400 g
Powdered Sugar from Raw Cane Sugar
€2.20 
(€11.00/kg)
200 g