Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Spelt Pretzels"

Our organic spelt pretzels are the perfect snack for any party or simply for in-between meals – and the best part: they're made from spelt! In this 125g package you'll find crispy pretzels that are produced using certified organic farming methods and thus guarantee the highest enjoyment.

Baked from a mixture of spelt wholegrain flour (44%) and spelt flour type 1050 (44%), these pretzels are not only delicious but also wholesome. Enhanced with sesame seeds (4%), palm fat, sea salt, barley malt extract and yeast, they get their characteristically crunchy texture and unmistakable flavor through the traditional pretzel lye.

At a glance:

  • 125g package
  • Crispy spelt pretzels
  • With spelt wholegrain & spelt flour
  • Ideal as party snack or treat
  • Enhanced with sesame seeds

Ingredients

Spelt*/** wholegrain flour (44 %) / Spelt*/** flour Type 1050* (44 %) / Sesame seeds* (4 %) / Palm fat* / Sea salt / Barley malt extract*/ Yeast / Pretzel lye (Sodium hydroxide)
* from certified organic farming
**Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1715 kJ /410 kcal
Fat9.6 g
of which saturated fatty acids2.8 g
Carbohydrates63 g
of which sugar1 g
Protein13.3 g
Salt2.7 g
Properties: Crispy, No added sugar, Savory, Vegan, Wholemeal

4 of 4 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


4 reviews

19 June 2026 08:00

Birgit L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Erfreuliches zum Bier

Die kleinen Brezeln nehmen wir mit auf eine längere Autofahrt. Praktisch und eine erfreuliche Abwechslung

19 June 2026 06:42

Andrea L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

kauf ich wieder

sehr leckere und gut verträgliche Brezeln

2 March 2026 17:34

Angelika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sollte man bestellen

ein Genuss macht süchtig

20 January 2026 13:38

Katrin B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr lecker!

Ich bin diesen Brezeln verfallen. Sie schmecken einfach unfassbar gut und ich bestelle sie jedes Mal wieder. Auch gut zum mitnehmen oder als Proviant geeignet.

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Energy Cookies
€7.80 
(€31.20/kg)
250 g
Spelt Fruit Bread
€17.25 
(€23.00/kg)
750 g
Psyllium Cookies
€8.15 
(€40.75/kg)
200 g