Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Spelt Wafer Rolls Plain"

Our Organic Spelt Wafer Rolls plain are a crispy-sweet temptation for any occasion. These delicate rolls are baked from premium organic spelt flour and offer a tender yet satisfyingly crunchy bite that's simply delightful.

Made from 60% spelt flour, cane sugar, coconut oil, rapeseed oil, soy lecithin, sea salt and a hint of Ceylon cinnamon, all ingredients come from certified organic farming. The wafer rolls are the perfect complement to coffee or tea, pair wonderfully with ice cream or pudding, and are also a pure pleasure for snacking.

At a glance:

  • Crispy sweet wafer rolls
  • Made primarily from spelt flour (60%)
  • Versatile use: with coffee, ice cream or on their own
  • May contain traces of tree nuts, dairy products and sesame

Ingredients

Spelt*/**flour 60% / Cane sugar* / Coconut oil*/ Rapeseed oil* / Emulsifier (Soy lecithin*) / Sea salt / Ceylon cinnamon*
May contain traces of tree nuts, dairy products and sesame
*from certified organic farming
**Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100 g

Energy1957 kJ /466 kcal
Fat17 g
of which saturated fatty acids8.3 g
Carbohydrates69 g
of which sugars26 g
Protein7.9 g
Salt0.63 g
Product Type: Waffles & Pastries
Properties: Aromatic, Crispy, Easily digestible, Mild, Organic, Vegan

5 of 5 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


5 reviews

27 September 2026 20:10

Christina

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die besten Waffelröllchen

Diese Waffelröllchen schmecken köstlich, wunderbar knusprig und leicht.

11 July 2026 16:27

Katrin B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die müssen immer bestellt werden! Knusprig, nicht

Die müssen immer bestellt werden! Knusprig, nicht so süß, leicht karamellig. So gut!

14 June 2026 09:01

Barbara D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die Roellchen schmecken sehr lecker

Die Roellchen schmecken sehr lecker

25 February 2026 18:26

Iris W. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

So lecker

So lecker

21 January 2026 09:52

Hilda V. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker knusprig

Lecker knusprig

Skip product gallery

You might also like it

Cappuccino Whole Milk Spelt Crispy Wafers
€4.50 
(€30.00/kg)
150 g
Spelt Almond Biscotti
€3.25 
(€21.67/kg)
150 g
Spelt Butter Cookies
€4.15 
(€33.20/kg)
125 g