Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Whole Milk Spelt Crispy Wafers with Milk Chocolate"

Our Whole Milk Spelt Crispy Wafers are an irresistible combination of crispy pastry and tender chocolate. Each of these 150g wafers is carefully baked at Stadtmühle Geisingen and then generously coated with fine milk chocolate (77%). The chocolate made from sugar, cocoa butter, whole milk powder and cocoa mass melts tenderly on the tongue and harmonizes perfectly with the crispy spelt pastry.

Baked from 18% spelt flour, sugar, rapeseed oil, sunflower lecithin and a pinch of sea salt, these wafers offer a balanced taste experience. They are the perfect companion for a cup of coffee or tea, a sweet treat in between meals, or a delicious dessert.

At a glance:

  • 150g package
  • Crispy spelt pastry
  • With 77% milk chocolate coating
  • Melt-in-your-mouth & aromatic
  • Perfect with coffee or as a sweet snack
  • May contain traces of nuts, eggs and sesame

Ingredients

Milk chocolate 77 % (sugar/ cocoa butter/ whole milk powder/ cocoa mass/ emulsifier: soy lecithin)/ spelt flour 18% / sugar / rapeseed oil / emulsifier: sunflower lecithin / sea salt
May contain traces of nuts, eggs and sesame
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100 g

Energy2262 kJ /542 kcal
Fat33 g
of which saturated fatty acids19 g
Carbohydrates53 g
of which sugar39 g
Protein7.3 g
Salt0.3 g
Product Type: Chocolate & Pralines, Waffles & Pastries
Properties: Aromatic, Chocolaty, Crispy, Mild, Savory (Sweet-Savory)

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

12 March 2026 16:47

Swen K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ganz große klasse

Da gibt es nichts zu bemängeln qualitativ hochwertig

5 February 2026 18:35

Renate K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

lecker und gesund

Alles bestens. Klappt wunderbar und ist alles so lecker.

14 January 2026 09:21

- K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super zum Kaffeeklatsch

Beim diskutieren Naschen von den gesunden Snacks, alle sind begeistert.

Skip product gallery

You might also like it

Dark Chocolate Crispy Wafers with Coconut
€4.50 
(€30.00/kg)
150 g
Cappuccino Whole Milk Spelt Crispy Wafers
€4.50 
(€30.00/kg)
150 g
Organic Spelt Wafer Rolls Plain
€3.00 
(€30.00/kg)
100 g