Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Cappuccino Whole Milk Spelt Crispy Wafers"

Our Cappuccino Whole Milk Spelt Crispy Wafers are the perfect combination of crispy pastry and the beloved taste of cappuccino. These wafers offer a unique flavor experience for your coffee break or as a special treat in between meals.

Each wafer is generously coated with a fine whole milk cappuccino chocolate coating (73%) that melts delicately on your tongue. The crispy spelt pastry itself is baked from 16% spelt flour, sugar, rapeseed oil, egg yolk powder and sea salt. The intense cappuccino flavor comes from 4.5% instant coffee powder, which is incorporated directly into the chocolate for a full-bodied aroma.

At a glance:

  • Crispy spelt pastry
  • With 73% whole milk cappuccino chocolate coating
  • Perfect with coffee or as dessert

Ingredients

Whole milk chocolate 73% (sugar, cocoa butter, whole milk powder, cocoa mass, emulsifier (soy lecithin) / Spelt* flour 16% / Instant coffee powder 4.5% / Sugar / Rapeseed oil / Egg yolk powder / Sea salt
May contain traces of tree nuts and sesame.
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100 g

Energy2194 kJ /526 kcal
Fat31 g
of which saturated fatty acids18 g
Carbohydrates52 g
of which sugars37 g
Protein8.2 g
Salt0.31 g
Product Type: Chocolate & Pralines, Waffles & Pastries
Properties: Aromatic, Chocolaty, Crispy, Easily digestible, Savory (Sweet-Savory)

5 of 5 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


5 reviews

15 May 2026 06:45

-Rupert F. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Mega lecker

Mega lecker

12 May 2026 19:10

- P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super lecker

Super lecker

4 April 2026 05:27

- A. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super

Ich arbeite seit Jahren nur noch mit diesem Nehl wegen der tollen Backeigenschaft und der Glutenverträglichkeit.

30 March 2026 08:28

Cristiano H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr lecker und mit ausgeprägtem Cappuccino-Geschmack

sehr lecker und mit ausgeprägtem Cappuccino-Geschmack

27 February 2026 17:30

Kurt-G. M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gerne wieder

Lecker, feiner Geschmack, wird wieder bestellt. Preis Leistung sehr gut.

Skip product gallery

You might also like it

150 g
Dark Chocolate Crispy Wafers
€4.00 
(€26.67/kg)
150 g
Dark Chocolate Crispy Wafers with Coconut
€4.50 
(€30.00/kg)
150 g
Organic Spelt Wafer Rolls Plain
€3.00 
(€30.00/kg)
100 g