Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Cinnamon Chocolate Almonds"

Cinnamon Chocolate Almonds | A Feast for the Senses for Spice Lovers

Our Cinnamon Chocolate Almonds are more than just a snack – they are an aromatic experience. Each package contains whole, crispy roasted almonds (39%) carefully coated with a smooth layer of high-quality milk chocolate.

The secret to their incomparable taste lies in the fine spice blend: Noble cinnamon meets the warmth of cloves, the spice of star anise, and the delicate note of cardamom. This combination evokes cozy winter evenings and makes these almonds an elegant treat that captivates with its depth and harmony.

Our Enjoyment Tip:
These spiced almonds are the perfect companion for a cozy evening by the fireplace or as a special highlight in a bowl on the coffee table. They also make an excellent small, refined gift for friends who appreciate aromatic specialties.

At a glance:

  • Crunchy base: 39% whole, roasted almonds for maximum bite
  • Smooth coating: 59% fine milk chocolate coating
  • Aromatic bouquet: Enhanced with cinnamon, cloves, star anise and cardamom
  • No artificial flavors: Pure spice power for an honest taste
  • Perfect for gifting: An elegant little treat for any occasion

Ingredients

Milk chocolate 59% (sugar/ cocoa butter/ whole milk powder/ cocoa mass)/ roasted almonds 39% / sugar / cinnamon / cloves / star anise / cardamom
May contain traces of other nuts, gluten and soya

Average nutritional values per 100 g

Energy2500 kJ /600 kcal
Fat45.7 g
of which saturated fatty acids17.1 g
Carbohydrates31.8 g
of which sugar30.7 g
Protein12.3 g
Salt0.09 g
Product Type: Chocolate & Pralines, Nuts & Almonds
Properties: Aromatic, Chocolaty, Crispy, Easily digestible, Nutty

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

5 February 2026 11:34

Edith D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Allerlekkerste je

Die aller-aller lekkerste Zimt Choko Mandeln die ich jemals hatte

22 January 2026 08:50

Karin J. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Es gibt keine besseren ! ❤️

Die besten Zimt- Schokomandeln. Einmal davon naschen und man kann nicht aufhören. Unsere ganze Familie ist süchtig danach. Es muss zu jedem Geschenk, ob Weihnachten oder Ostern oder Geburtstag dazu. Einfach lecker ??.

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Chocolate Chip Cookies
€3.90 
(€31.20/kg)
125 g
Spelt Almond Biscotti
€3.25 
(€21.67/kg)
150 g
Whole Milk Crispy Wafers with Almonds
€4.50 
(€30.00/kg)
150 g