Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Spelt Couscous Salad with Dates

Ingredients

Preparation

  1. Infuse the Couscous: Pour the hot broth over the spelt couscous, bring to a brief boil, and let it steep, covered, for 6 minutes.
  2. Combine: Once the couscous has cooled down, gently mix in the chopped dates, orange segments (with juice), toasted almonds, and sunflower oil.
  3. Season: Add the lemon juice, mint, galangal, and turmeric. Season with salt and pepper to taste and mix well.

Ingredients

Preparation

  1. Infuse the Couscous: Pour the hot broth over the spelt couscous, bring to a brief boil, and let it steep, covered, for 6 minutes.
  2. Combine: Once the couscous has cooled down, gently mix in the chopped dates, orange segments (with juice), toasted almonds, and sunflower oil.
  3. Season: Add the lemon juice, mint, galangal, and turmeric. Season with salt and pepper to taste and mix well.
Skip product gallery

Ingredients

Spelt Couscous (Organic)
€3.95 
(€7.90/kg)
500 g
Dates, Pitted
€3.40 
(€13.60/kg)
250 g
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Turmeric (Curcuma) Ground
€2.60 
(€52.00/kg)
50 g