Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Spelt Casserole with Vegetables

Ingredients

Preparation

  1. Sauté and Simmer: Sauté the diced onion in hot butter along with the spelt meal and vegetables. Deglaze with the vegetable broth. Let it simmer and swell for about 15 minutes.
  2. Season: Preheat your oven to 250 °C. Add the spices (Bertram, Galangal, etc.) and fresh herbs to the spelt and vegetable mixture and mix thoroughly.
  3. Assemble: Transfer the mixture into a greased baking dish. Whisk the egg with the sour cream and pour this mixture over the bake.
  4. Bake: Sprinkle the breadcrumbs and grated cheese on top. Bake for 20 to 25 minutes until golden brown.

Ingredients

Preparation

  1. Sauté and Simmer: Sauté the diced onion in hot butter along with the spelt meal and vegetables. Deglaze with the vegetable broth. Let it simmer and swell for about 15 minutes.
  2. Season: Preheat your oven to 250 °C. Add the spices (Bertram, Galangal, etc.) and fresh herbs to the spelt and vegetable mixture and mix thoroughly.
  3. Assemble: Transfer the mixture into a greased baking dish. Whisk the egg with the sour cream and pour this mixture over the bake.
  4. Bake: Sprinkle the breadcrumbs and grated cheese on top. Bake for 20 to 25 minutes until golden brown.
Skip product gallery

Zutaten

Spelt Wholemeal Grit
€2.75 
(€2.75/kg)
Spelt Wholemeal Grit
€12.40 
(€2.48/kg)
Spelt Wholemeal Grit
€54.70 
(€2.19/kg)
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Whole Nutmeg
€3.95 
(€131.67/kg)
30 g
Whole Cloves
€2.65 
(€88.33/kg)
30 g
Pennyroyal Herb Powder
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Spelt Breadcrumbs
€5.60 
(€11.20/kg)
500 g