Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Pennyroyal Herb Powder"

Pennyroyal Herb Powder – Traditional herbal powder based on monastic medicine

Jura Pennyroyal Herb Powder 100g is a natural herbal powder made from finely ground pennyroyal leaves (Mentha pulegium). Inspired by the historical teachings of St. Hildegard von Bingen, this pure natural product offers a unique addition to a conscious daily diet.

Compared to common peppermint, pennyroyal is distinguished by its distinctive, savory, and herbally tart aroma. Rather than a sharp menthol cooling effect, it unfolds a robust, herbal note reminiscent of thyme. In traditional monastic teachings, it has been valued for centuries as a prized spice and herbal infusion.

  • Pure pennyroyal herb powder—completely free from artificial additives, preservatives, or fillers.
  • Crafted in accordance with the historical teachings of Hildegard von Bingen.
  • Savory, herbal, and intense—ideal for teas, meals, and green smoothies.
  • At the recommended daily dosage, 100g lasts for approximately 65 days.

Recommended Use & Preparation:
Stir 1 pinch up to 3 times daily into warm water, brew as a herbal tea, or sprinkle directly over warm dishes. Due to its intense flavor, a sparse dosage is recommended.

Ingredients

100% pennyroyal herb powder (Mentha pulegium).

Product Type: Spices & Flavorings
Properties: Aromatic, Gluten-free, Mild, Nutritious, Savory, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

22 January 2026 09:45

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wirksames Heil-Gewürz

Erleichtert bei Magen-Darm-Problemen, Linderung bei Reizdarm in Verbindung mit Muskatellersalbei : um Muskateller-Salbei-Elixir selbst herzustellen!

Skip product gallery

You might also like it

Dittany Root Powder
€18.95 
(€189.50/kg)
100 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Yarrow Herb Powder
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Zedoary Root Powder
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Agrimony Lozenges
€11.95 
(€0.08/pc)
150 pcs
Ground Cloves Powder
€6.95 
(€173.75/kg)
40 g