Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Whole Cloves"

Lebensbaum Whole Cloves | Spicy-sweet power from nature

With Lebensbaum's whole cloves, you'll add a spicy, sweet-peppery note to your dishes. One package contains 30g of cloves from organic farming.

Cloves are perfect not only for Christmas baking and desserts like compote, but also for hearty dishes like roasts, red cabbage, beetroot, or chutneys.

Tip: To easily remove the cloves after cooking, you can stick the aromatic buds into a piece of onion.

At a glance:

  • 30g package
  • Whole cloves
  • Spicy-sweet aroma
  • Versatile for both sweet and savory cooking
  • From certified organic farming

Ingredients

Cloves*
May contain traces of mustard and celery
*from organic farming
Product Type: Spices & Flavorings
Properties: Aromatic, Gluten-free, Organic, Savory, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

23 January 2026 12:37

Antje V. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die Nelken sind etwas besonderes

Die Nelken von Lebensbaum sind ein Traum.... guter Geschmack und Aroma

Skip product gallery

You might also like it

Whole Nutmeg
€3.95 
(€131.67/kg)
30 g
Ceylon Cinnamon Ground
€2.90 
(€58.00/kg)
50 g
Ground Bread Spice
€2.45 
(€49.00/kg)
50 g