Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Soup Shells with Egg Müschele"

Our spelt soup shells in Müschele shape are a delicate and decorative addition to any clear soup. This 250g package contains small, shell-shaped noodles that stand out for their fine structure and mild spelt flavor.

Made from spelt flour from our own mill, with 30% fresh egg and a pinch of salt, these small noodles cook extremely quickly and are particularly digestible. They are excellent as a classic garnish for broths, consommés or light vegetable soups, adding an appealing shape and tender texture.

At a glance:

  • 250g package
  • Small, fine Müschele shape (shell-shaped noodles)
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Ideal for clear soups and broths
  • Extremely quick cooking time
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*flour / Fresh egg (egg content 30%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1420kJ / 339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugar1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious, Savory, Short cooking time

7 of 7 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


7 reviews

30 September 2026 18:30

- J. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Genial

Genial

27 July 2026 18:10

Simona H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ich bestelle immer wieder gerne.

Wie immer sehr gute Qualität und schnelle Lieferung.

17 June 2026 18:19

Melanie Kampczyk M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr lecker, Danke

Super Lecker , gut verarbeitet und super im Geschmack.

17 June 2026 17:19

Rita P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wir sehr gut Geschmack prima

Wir sehr gut Geschmack prima

11 April 2026 19:17

Maria W. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Herrlich.

Herrlich.

29 March 2026 18:00

Gabriela S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super

Super

26 January 2026 18:36

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

3 Sterne

3 Sterne

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Letter Soup Pasta with Egg
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Soup Noodles with Egg - Stars
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles - Fine Thread
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Skip product gallery

Similar Items

Hildegard Clear Delicacy Soup
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Hildegard Clear Gourmet Soup 12x400g
€107.25 
(€22.34/kg)
12x400 g
Veal Foot Soup
€9.75 
(€25.66/l)
380 ml