Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Soup Pasta with Egg Riebele"

Our spelt soup pasta in Riebele form is a fine and delicate addition to any soup or broth. This 250g package contains small, irregularly shaped noodles that are characterized by their tender texture and mild spelt flavor.

Made from spelt flour from our own mill, with 30% fresh egg and a pinch of salt, these Riebele cook extremely quickly and are particularly easy to digest. They are excellent as a classic addition to clear soups, hearty broths or light stews, giving them a traditional and wholesome touch.

At a glance:

  • 250g package
  • Small, fine Riebele shape
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Ideal for clear soups and broths
  • Extremely quick cooking time
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*flour / Fresh egg (egg content 30%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1420kJ / 339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugars1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious, Savory, Short cooking time

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

1 October 2026 05:33

Andrzej K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Großartiges Produkt. Ausgezeichnet.

Großartiges Produkt. Ausgezeichnet.

23 January 2026 12:27

Antje V. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Dinkelsuppeneinlagen von der Stadtmühle Geisingen schmecken gut und sind gesund

Die Dinkelsuppeneinlagen schmecken lecker und sind nicht nur für Suppen zu gebrauchen. Ich nutze sie auch anstelle von Reis und konnte damit ein schnelles Gericht zaubern.

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Letter Soup Pasta with Egg
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Soup Shells with Egg Müschele
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles - Fine Thread
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Skip product gallery

Similar Items

Hildegard Clear Delicacy Soup
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Hildegard Clear Gourmet Soup 12x400g
€107.25 
(€22.34/kg)
12x400 g
Veal Foot Soup
€9.75 
(€25.66/l)
380 ml