Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Pasta Wheels Soup Addition Egg-Free"

Our Spelt Pasta Wheels are a charming and delicate soup addition that enrich your broths and soups both visually and in taste. This 250g package contains small, wheel-shaped noodles that impress with their tender texture and mild spelt flavor. Since they're made completely without eggs, they're also ideal for vegan and conscious eating.

Made from the finest spelt flour from our own mill, these wheels cook extremely quickly and are particularly easy to digest. They're perfect as a classic addition to clear soups, hearty broths, or as a delicate side in light stews that need a fine pasta shape.

At a glance:

  • 250g package
  • Fine wheel shape (wheel-shaped noodles)
  • Made from spelt flour from our own mill
  • Completely egg-free – ideal for vegan and conscious eating
  • Perfect for clear soups and broths
  • Extremely quick cooking time
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt flour
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy1496 kJ /358 kcal
Fat1.2 g
of which saturated fatty acids0.1 g
Carbohydrates67 g
of which sugar0.4 g
Protein12.5 g
Salt0.01 g
Properties: Easily digestible, Mild, No added sugar, Nutritious, Short cooking time, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

17 June 2026 18:16

Melanie Kampczyk M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr lecker , danke

Meine Mädels 8 und 11 lieben diese Nudeln über alles, am liebsten jeden Tag. Herzlichen Dank für so gute Nudeln.

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Noodles - Fine Thread
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Soup Pasta with Egg Riebele
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles Knöpfle
€4.40 
(€8.80/kg)
500 g
Skip product gallery

Similar Items

Hildegard Clear Delicacy Soup
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Hildegard Clear Gourmet Soup 12x400g
€107.25 
(€22.34/kg)
12x400 g
Veal Foot Soup
€9.75 
(€25.66/l)
380 ml