Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Letter Soup Pasta with Egg"

Our spelt soup pasta in letter shapes are the perfect choice for classic alphabet soup. This 250g pack contains fine noodles that not only taste delicious, but also bring fun to the plate – loved by young and old alike!

Made from spelt flour from our own mill, with 30% fresh egg and a pinch of salt, these small noodles cook quickly and are particularly digestible. Ideal for clear soups and broths.

At a glance:

  • 250g pack
  • Fine letter-shaped noodles
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Ideal for alphabet soups
  • Quick cooking time
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*flour / Fresh egg (30% egg content) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1420kJ / 339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugars1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious, Savory, Short cooking time

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

29 March 2026 18:00

Gabriela S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super

Super

2 March 2026 17:35

Angelika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

keine Suppe ohne diese Nudeln

alles in Ordnung

8 February 2026 17:57

Doris P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Himmlisch leckere Sternle

Feine Suppeneinlage richtig lecker

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Soup Noodles with Egg - Stars
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Soup Shells with Egg Müschele
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles - Fine Thread
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Skip product gallery

Similar Items

Hildegard Clear Delicacy Soup
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Hildegard Clear Gourmet Soup 12x400g
€107.25 
(€22.34/kg)
12x400 g
Veal Foot Soup
€9.75 
(€25.66/l)
380 ml