Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Soup Pearls"

Our Spelt Soup Pearls are the crispy highlight for your soups and a delicious snack for in between! This 100g package contains golden-brown baked spheres that impress with their fine spelt flavor and crispy texture.

Made from spelt flour from our own mill, palm oil (segregated), sweet whey powder, salt as well as raising agents (disodium diphosphate, sodium hydrogen carbonate), starch and whole egg powder, these soup pearls are a versatile addition for quick cooking. They are ideal as a crispy topping in clear soups and broths, but can also be enjoyed pure as a savory snack.

At a glance:

  • 100g package
  • Crispy spelt soup pearls
  • Made from spelt flour from our own mill
  • Versatile as soup topping or snack
  • Savory taste and crispy texture
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*flour / Palm oil (segregated) / Sweet whey powder / Salt / Raising agents (Disodium diphosphate / E450, Sodium hydrogen carbonate / E500) / Starch / Whole egg powder)
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy2145 kJ /513 kcal
Fat30 g
of which saturated fatty acids15.9 g
Carbohydrates51 g
of which sugar4 g
Protein8.7 g
Salt3 g
Properties: Aromatic, Crispy, Mild, Nutritious, Savory

14 of 14 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 - 10 of 14 reviews

1 October 2026 05:32

Andrzej K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Großartiges Produkt. Ausgezeichnet.

Großartiges Produkt. Ausgezeichnet.

30 September 2026 19:35

Franz D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

15 August 2026 09:12

Monika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super auch Als Snacks

Super auch Als Snacks

12 August 2026 18:01

Eugen B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Liebe ich in der Suppenbrühe

Bei einer Suppenbrühe macht er die Suppe noch besser.

19 June 2026 06:41

Andrea L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

auch mit einer klaren Brühe sehr lecker

sehr leckere Backerbsen.

9 May 2026 05:29

Birgit R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ein unverzichtbarer Bestandteil im Vorratsschrank, sehr lecker

Ein unverzichtbarer Bestandteil im Vorratsschrank, sehr lecker und schön knusprig.

29 March 2026 18:00

Gabriela S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super

Super

15 March 2026 21:09

- A. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

5 Sterne

5 Sterne

9 March 2026 06:13

Barbara K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Einfach lecker.

Ein toller Snack, hat Suchtcharakter. Ich esse sie immer pur.

8 March 2026 18:29

Lena B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Meine Kinder lieben sie.

Meine Kinder lieben sie.

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Letter Soup Pasta with Egg
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Soup Noodles with Egg - Stars
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles Spätzle
€2.35 
(€9.40/kg)
250 g
Skip product gallery

Similar Items

Hildegard Clear Delicacy Soup
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Hildegard Clear Gourmet Soup 12x400g
€107.25 
(€22.34/kg)
12x400 g
Veal Foot Soup
€9.75 
(€25.66/l)
380 ml