Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Lasagna Sheets 250 g"

Make your lasagna with our Spelt Lasagna Sheets. This 250g package contains high-quality lasagna sheets that reduce your cooking time because you don't need to pre-cook them. They are made in our mill from the finest spelt semolina and fresh egg and are the perfect base for your favorite lasagna creations.

The Spelt Lasagna Sheets need 30 to 40 minutes cooking time in the oven and should be covered in plenty of sauce to become perfectly al dente. Enjoy the mild spelt flavor in your next casserole!

At a glance:

  • 250g package
  • Lasagna sheets made from spelt semolina and fresh egg (18% egg content)
  • No pre-cooking required
  • Cooking time in oven: 30–40 minutes in plenty of sauce
  • Ideal for classic and creative lasagna recipes

Ingredients

Spelt* semolina / Fresh egg (egg content 18 %)
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1592 kJ /380 kcal
Fat2.6 g
of which saturated fatty acids0.86 g
Carbohydrates75 g
of which sugars0.61 g
Protein13 g
Salt0.1 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious

7 of 7 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


7 reviews

30 September 2026 19:36

Franz D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

19 June 2026 06:43

Andrea L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

kauf ich wieder

sehr leckere Lasagne Nudeln aus Dinkel. Endlich Lasagne ohne Weizen

20 May 2026 20:40

Bruno S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gute Lasagneplatten

Guter Geschmack 7nd ideal für Ladagne

21 March 2026 16:34

Annegret S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Perfekt - lässt sich gut verarbeiten

Perfekt - lässt sich gut verarbeiten

28 February 2026 06:20

Daniela G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lasagne schmeckt damit am besten

Beste Lasagne Blätter, kaufe ausschließlich diese für Lasagne. Beste Kocheigenschaften

22 January 2026 09:45

Ingrid L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Meine Kinder lieben meine Lasagne mit diesen

Meine Kinder lieben meine Lasagne mit diesen Platten. Eine tolle Abwechslung in der Hildegardküche.

21 January 2026 22:00

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Alle Lasagne-Rezepte gelingen damit!

Leicht zubereitet, alle Lasagne-Arten (mit Fleisch, ohne Fleisch, mit verschiedenen Gemüse-Sorten) gelingen bestens. Leicht verdaulicher Dinkel - bei allen Gästen ein großer Erfolg! Kann ich nur weiterempfehlen!

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Noodles Ribbon 12mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Wholegrain Egg Pasta Spirelli
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Herb Egg Pasta Ribbon 8 mm
€2.85 
(€11.40/kg)
250 g