Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Noodles - Fine Thread"

Our Spelt Egg Noodles Fine Thread are the perfect choice when you're looking for particularly fine and delicate noodles. This 250g package contains ultra-thin thread noodles that are characterized by their tender texture and mild spelt flavor.

Made from spelt flour from our own mill, a high egg content of 30% fresh eggs, and a pinch of salt, these thread noodles cook extremely quickly and are particularly easy to digest. They are excellent as a classic addition to clear soups and broths, but can also be used for light Asian dishes or as a fine side dish.

At a glance:

  • 250g package
  • Ultra-fine thread noodles
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh eggs (30% egg content)
  • Ideal for clear soups and light dishes
  • Extremely quick cooking time
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*flour / Fresh eggs (egg content 30%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy1420 kJ /339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugars1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious, Short cooking time

8 of 8 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


8 reviews

30 September 2026 19:35

Franz D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

28 June 2026 10:40

Ursula V. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut Kaufe sie schon seit Jahren

Sehr gut Kaufe sie schon seit Jahren

20 May 2026 17:06

Saskia G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Das Beste vom Besten Qualität und Geschmack!

Das Beste vom Besten Qualität und Geschmack!

9 May 2026 05:28

Birgit R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr leckere Suppennudeln, ein tolles Produkt zum

Sehr leckere Suppennudeln, ein tolles Produkt zum fairen Preis.

14 March 2026 16:47

Sven S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Prima

Prima

20 February 2026 17:08

Andrzej K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Großartige Pasta, besonders in Brühe

Großartige Pasta, besonders in Brühe

8 February 2026 17:49

Doris P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Einfach perfekte Suppennudeln

Sehr lecker!

22 January 2026 14:13

Ina F. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Schnelle Lieferung Qualität Geschmack Spitze ! Danke ,

Schnelle Lieferung Qualität Geschmack Spitze ! Danke , dass es euch gibt ! ??

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Noodles Cut 2 mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Soup Pasta with Egg Riebele
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles Spätzle
€2.35 
(€9.40/kg)
250 g
Skip product gallery

Complementary mill products

Hildegard Clear Delicacy Soup
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Veal Foot Soup
€9.75 
(€25.66/l)
380 ml