Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Soup Noodles with Egg - Stars"

Our spelt soup noodles in star shape are a charming and delicate addition to any soup. This 250g package contains small, star-shaped noodles that impress with their tender texture and mild spelt flavor, making them especially popular with children.

Made from spelt flour from our own mill, with 30% fresh egg and a pinch of salt, these little stars cook extremely quickly and are particularly easy to digest. They're perfect as a classic addition to clear soups, hearty broths, or as a fun ingredient in stews that need a tender and appealing pasta shape.

At a glance:

  • 250g package
  • Small, delicate star shape (star-shaped noodles)
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Ideal for clear soups and broths
  • Extremely quick cooking time
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*flour / Fresh egg (egg content 30%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1420kJ / 339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugar1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious, Savory, Short cooking time

3 of 3 reviews

Average rating of 4.6 out of 5 stars


67%

33%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

15 August 2026 09:12

Monika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Gut

Gut

17 June 2026 17:20

Rita P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Empfehlenswert

Geschmack, Form und Verarbeitung sehr gut.

9 March 2026 06:15

Barbara K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Qualität und Preis sehr gut. Habe sie

Qualität und Preis sehr gut. Habe sie für meine Enkelin gekauft. Sie liebt sie.

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Letter Soup Pasta with Egg
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Soup Shells with Egg Müschele
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles - Fine Thread
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Skip product gallery

Similar Items

Hildegard Clear Delicacy Soup
€9.75 
(€24.38/kg)
400 g
Hildegard Clear Gourmet Soup 12x400g
€107.25 
(€22.34/kg)
12x400 g
Veal Foot Soup
€9.75 
(€25.66/l)
380 ml