Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Spelt Bran Rolls

Ingredients

  • 150 g Spelt Bran
  • 150 g Spelt Meal / Cracked Spelt
  • 50 g brown cane sugar
  • 1 tbsp cream of tartar baking powder (Reinweinstein-Backpulver)
  • ½ tsp salt
  • 300 ml milk (1.5% fat)
  • 3 eggs (or egg whites only)
  • 1 tbsp cold-pressed sunflower oil
  • Optional: Raisins, sultanas, or chopped almonds

Preparation

According to Hildegard von Bingen's nutritional principles.

  1. Preheat: Preheat the oven to 225 °C.
  2. Mix Dry Ingredients: Combine the spelt bran, spelt meal, sugar, baking powder, and salt in a bowl.
  3. Combine: Add the milk, eggs, and sunflower oil to the dry mixture and stir until a dough forms. Add raisins or almonds if desired.
  4. Bake: Fill the dough into muffin tins and bake for approximately 20 minutes.

Note: For specific dietary needs, the sugar can be omitted, and egg whites can be used instead of whole eggs.

Properties: High in fibre, Wholesome, Nutritious, Savoury (Sweet-Savoury)

Ingredients

  • 150 g Spelt Bran
  • 150 g Spelt Meal / Cracked Spelt
  • 50 g brown cane sugar
  • 1 tbsp cream of tartar baking powder (Reinweinstein-Backpulver)
  • ½ tsp salt
  • 300 ml milk (1.5% fat)
  • 3 eggs (or egg whites only)
  • 1 tbsp cold-pressed sunflower oil
  • Optional: Raisins, sultanas, or chopped almonds

Preparation

According to Hildegard von Bingen's nutritional principles.

  1. Preheat: Preheat the oven to 225 °C.
  2. Mix Dry Ingredients: Combine the spelt bran, spelt meal, sugar, baking powder, and salt in a bowl.
  3. Combine: Add the milk, eggs, and sunflower oil to the dry mixture and stir until a dough forms. Add raisins or almonds if desired.
  4. Bake: Fill the dough into muffin tins and bake for approximately 20 minutes.

Note: For specific dietary needs, the sugar can be omitted, and egg whites can be used instead of whole eggs.

Properties: High in fibre, Wholesome, Nutritious, Savoury (Sweet-Savoury)

Skip product gallery

Ingredients

Spelt Bran
€1.50 
(€3.00/kg)
Spelt Bran
€6.75 
(€2.70/kg)
Spelt Wholemeal Grit
€2.75 
(€2.75/kg)
Spelt Wholemeal Grit
€12.40 
(€2.48/kg)
Spelt Wholemeal Grit
€54.70 
(€2.19/kg)
Organic Demerara Raw Cane Sugar
€3.50 
(€7.00/kg)
500 g
Organic Cream of Tartar Baking Powder
€1.05 
(€12.50/kg)
4x21 g
Rock Salt in Shaker
€2.30 
(€5.75/kg)
400 g
Sultanas
€4.85 
(€9.70/kg)
500 g