Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Cubeb Pepper Whole"

Discover our whole cubeb pepper (also called *Piper cubeba* or cubeb pepper) with its warm, slightly bitter aroma. Cubeb pepper is an exotic spice from the pepper plant family.

Exotic Spice: Unique flavor profile for special dishes.

Application: For grinding or cooking with.

Aromatic delight!

Hildegard of Bingen wrote about cubeb pepper that it "dampens unworthy heat", leads to a "cheerful disposition" and makes one "sharp-minded". This suggests that she viewed cubeb pepper not only as a spice, but also as a means of promoting mental well-being and harmonizing the body.

If someone eats cubebs, it dampens that unworthy heat which is in them. Moreover, it leads to a cheerful disposition and makes one sharp-minded.

— Hildegard of Bingen

Ingredients

100% Cubeb Pepper

Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Matching products

Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Long Pepper Crushed
€9.95 
(€199.00/kg)
50 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Fennel Spice Blend
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Organic - Hyssop Herb Rubbed
€6.95 
(€139.00/kg)
50 g
Licorice Root Powder
€7.95 
(€99.38/kg)
80 g
Summer Savory / Savory Herb Rubbed
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g