Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Fennel Tea"

A 100g bag of this organic fennel tea from Jura contains gently dried bitter fennel seeds. The recipe is based on the knowledge of Hildegard of Bingen and is designed to naturally soothe the digestive system.

Ingredients

Organic bitter fennel seeds*
*DE-ÖKO-006

Average Nutritional Values per 100 ml

Energy 3 kJ / 0.72 kcal
Fat < 0.3 g
of which saturated fatty acids not analyzable
Carbohydrates < 1.0 g
of which sugars <0.25 g
Protein < 0.5 g
Salt <0.03 g

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Fennel Tea Conventional
€6.95 
(€69.50/kg)
100 g
Organic Balsam Fennel Tea
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Balm Fennel Tea
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Organic Fennel Tea Bags
€2.20 
(€44.00/kg)
50 g