Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Balsam Fennel Tea"

This Hildegard Organic Balsam Fennel Tea is a harmonious blend of organic balsam herb and organic fennel herb, whose composition is inspired by the teachings of Hildegard of Bingen. It is crafted from selected ingredients and serves to provide beneficial support for body and mind. It offers a unique herbal combination that builds on the proven knowledge of Hildegard of Bingen and is ideal for naturally promoting inner balance and clarity.

This Organic Balsam Fennel Tea is referred to in Hildegard's teachings as "nerve tea" or "joy-maker tea". It is traditionally used to support:

  • Stress and hectic pace
  • Inner restlessness
  • Nervousness and weak nerves
  • Concentration difficulties
  • Promoting inner balance and clarity
  • Stomach-friendliness and digestive complaints (particularly fennel)

But when through many and various thoughts the consciousness and senses of a person fade, so that he falls into madness, let him take balsam herb and fennel and boil an herbal tea. Let the tea cool and drink from it frequently.

— Hildegard of Bingen

Ingredients

Organic fennel herb 75% / Organic balsam herb 25%
Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Balm Fennel Tea
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Organic Fennel Tea Bags
€2.20 
(€44.00/kg)
50 g
Organic Fennel Tea
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Fenugreek Spice Blend
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Spelt Porridge
€2.90 
(€2.90/kg)
Ceylon Cinnamon Bark Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g