Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Fennel Chewable Tablets"

The fennel pastilles based on the knowledge of Hildegard of Bingen provide a pleasant and uncomplicated way to use the beneficial properties of fennel for the digestive tract. Their natural fennel taste refreshes the breath and can gently support with bloating and feelings of fullness in the abdominal area. Whether after a hearty meal or at any other time – these fennel tablets are the perfect companion on the go.

Contents: 500 tablets

Ingredients

Lactose / Fennel powder 24% / Anti-caking agents: Cellulose / Talc / Silicon dioxide
Contents: 500 tablets

Average Nutritional Values per 100 g

Energy 1417 kJ / 337 kcal
Fat 4.87 g
of which saturated fatty acids 0.3 g
Carbohydrates 59.5 g
of which sugar 52.2 g
Protein 4.9 g
Salt 0.01 g

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

15 March 2026 21:09

- A. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

5Sterne

5Sterne

21 January 2026 21:54

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wohltuend für den Magen

Sehr wirksam bei Säure-Problemen im Magen. Angenehmer Geschmack. Wird außerdem sogar von Kindenr gern genommen, was ich sehr schätze, nachdem Fenchel nach der heiligen Hildegard ein Universalheilmittel für eine gute Gesundheit ist, die man bekanntermaßen von Kindesbeinen an aufbaut!

Skip product gallery

Matching products

Galangal Lozenges Jura 250 pcs
€14.95 
(€0.06/pc)
250 pcs
Spelt Porridge
€2.90 
(€2.90/kg)
Caraway Tea
€2.40 
(€48.00/kg)
50 g
Juractiv Herbal Tonic
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Hildegard's Nettle Walnut Elixir®
€49.95 
(€99.90/l)
500 ml