Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Master Root, Cut"

Jura Master Root cut 50g is a high-quality natural product, inspired by the teachings of Hildegard of Bingen.

This carefully cut master root is valued for its beneficial properties and is ideal for daily use.

Why choose Jura Master Root?

  • Natural quality from tested sources
  • Inspired by the traditional recipes of Hildegard of Bingen
  • Gently processed for highest purity and effectiveness
  • Perfect size and texture for easy application

Benefits of Jura Master Root cut:

  • Supports general well-being and natural vitality
  • May help promote digestion
  • Versatile uses in beverages and other applications
  • Traditional use for inner balance and health
  • Beneficial during cold seasons and flu-like infections

Recommendation: 1 tbsp cut master root is steeped in a cup of wine in the evening, do not boil! The next day drink distributed between meals. Prepare fresh every evening for 3–4 days. For children 1/2 teaspoon at a time.

Master root cut, 50 g, store cool and dry

Note: Traditional use, no health claims. Consult a doctor for health concerns.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Matching products

Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Galangal Tabs Dr. Strehlow Lactose-Free
€15.00 
(€0.05/pc)
285 pcs
Spelt Porridge
€2.90 
(€2.90/kg)
Juractiv Herbal Tonic
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Hildegard's Nettle Walnut Elixir®
€49.95 
(€99.90/l)
500 ml