Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic - Fennel Herb Cut"

Discover our aromatic, cut organic fennel herb. Hildegard of Bingen already valued fennel for its digestive properties and pleasant taste.

Adds a sweet note to dishes. Hildegard recommended fennel for good digestion and its soothing aroma.

For fish, soups, vegetables, salads and as an aromatic tea.

Pour hot water over 1-2 tsp, let steep for 5-10 minutes.

Enjoy the natural seasoning and Hildegard's wisdom with our organic fennel herb!

Fennel is pleasantly warm, neither dry nor cold. Even eaten raw it does no harm to man. However it is eaten, it makes man cheerful and gives him a beautiful color, a pleasant smell and good digestion.

— Hildegard of Bingen

Ingredients

Fennel herb*
*from certified organic cultivation
Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Matching products

Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Ginger Root Powder
€5.95 
(€148.75/kg)
40 g
Organic Dill Herb (Dill Tips) Rubbed
€6.95 
(€139.00/kg)
50 g
Organic Fennel Powder
€6.95 
(€69.50/kg)
100 g
Mullein Flowers Cut
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Organic Fennel Tea
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Fennel Chewable Tablets
€19.95 
(€0.04/pc)
500 pcs