Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Dill Herb (Dill Tips) Rubbed"

This organic dill herb (dill tips) 50g comes from certified organic farming and brings not only the finest flavor to your kitchen, but also a touch of ancient wisdom. Hildegard of Bingen already knew and appreciated the versatile applications and positive effects of dill on digestion.

We value the highest quality. That's why you receive the finest, sun-dried dill tips with this product, which provide an intense flavor and incomparable aroma. Inspired by the teachings of Hildegard of Bingen, this dill herb can help bring body and mind into harmony. And the best part: it's free from any additives, so 100% organic and sustainably produced.

  • Naturally aromatic: Whether in fresh salads, warming soups, or fine vegetable dishes – dill gives your meals a distinctive note.
  • Wellness for your stomach: Dill is known for promoting digestion and metabolism.
  • A touch of tranquility: According to the traditions of Hildegard of Bingen, dill herb can also support inner peace and serenity.

Ingredients

Dill herb*
*from certified organic farming
Properties: Gluten-free, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

20 July 2026 19:34

Eva-Maria K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Da weiß man, dass man wirklich Bio-Qualität

Da weiß man, dass man wirklich Bio-Qualität hat.

Skip product gallery

Matching products

Organic - White Horehound Herb Cut
€6.95 
(€139.00/kg)
50 g
Organic - Fennel Herb Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g
Wild Thyme Powder
€9.95 
(€99.50/kg)
100 g
Organic Fennel Tea
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Caraway Spice Blend
€6.95 
(€173.75/kg)
40 g