Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic - Hyssop Herb Rubbed"

Jura ORGANIC - Hyssop Herb Rubbed 50g is a high-quality, organic herbal product used in the healing arts according to Hildegard of Bingen. It is characterized by its intense, aromatic flavor and versatile applications.

Why choose this ORGANIC - Hyssop Herb Rubbed?

  • 100% organic, without artificial additives
  • Harvested and processed under the highest quality standards
  • Inspired by Hildegard of Bingen's traditional knowledge
  • Ideal for herbal teas or as a versatile kitchen herb and spice in dishes

Product benefits:

  • May support general digestion and wellbeing
  • May support respiratory function
  • Ideal for a balanced diet and healthy lifestyle

Note: Traditional use, no healing claims. Consult a doctor for health concerns.

Ingredients

100% Hyssop herb rubbed

Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Spelt Herb Egg Pasta Ribbon 8 mm
€2.85 
(€11.40/kg)
250 g
Licorice Root Powder
€7.95 
(€99.38/kg)
80 g
Organic Rubbed Oregano
€4.95 
(€99.00/kg)
50 g
Pellitory Root Powder
€14.95 
(€149.50/kg)
100 g
Sweet Chestnut Flour
€7.20 
(€14.40/kg)
500 g
Summer Savory / Savory Herb Rubbed
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g