Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "White Horehound Herb Blend"

Preparation and consumption recommendation:
Cook 3 tablespoons of white horehound herb blend in 1/2 liter of good wine for 3-4 minutes. Strain and store in a thermos flask. Adults should drink half a cup warm every 3 hours. For children, the wine should be replaced with water. The bitter taste can be mellowed by adding honey.

Whoever has a cough should cook white horehound, fennel and dill in wine, strain and drink it, and the cough will disappear.

— Hildegard of Bingen

Ingredients

Dill herb* 30% / Fennel herb* 30% / Mullein flowers 30% / White horehound herb* 10%
*from certified organic cultivation
Properties: Gluten-free, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

21 January 2026 09:57

Hilda V. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ich danke für die Info bzgl. das

Ich danke für die Info bzgl. das Produkt in ein Rundschreibe eine Weile her. Ich werde es testen beim nächsten Schnupfen.

Skip product gallery

You might also like it

Pelargonium Spice Blend
€6.95 
(€347.50/kg)
20 g
100 g
Hart's-tongue Fern Spice Blend
€9.95 
(€165.83/kg)
60 g
Organic - Fennel Herb Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g
Bear's Root Spice Blend
€19.95 
(€199.50/kg)
100 g
Cubeb Pepper Whole
€8.95 
(€179.00/kg)
50 g
Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Organic Blackberry Leaf Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Hart's-tongue Herbal Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml