Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Noodles Spätzle"

Our Spelt Egg Noodles Spätzle bring a piece of Swabian culinary tradition directly to your home. This 250g package contains our high-quality Spätzle, distinguished by their irregular, handcrafted appearance and hearty spelt flavor. They are the perfect side dish for many classic meals.

Made from spelt semolina from our own mill, a high egg content of 26% fresh egg, and a pinch of salt, these Spätzle offer a pleasant, firm texture. They are the ideal accompaniment to roasts, goulash, lentils, or as a base for popular dishes like cheese Spätzle. Their rustic shape absorbs sauces particularly well.

At a glance:

  • 250g package
  • Traditional Swabian Spätzle shape
  • Made from spelt semolina from our own mill and fresh egg (26% egg content)
  • Hearty flavor and firm texture
  • Ideal as a side dish for meat, sauces, or for cheese Spätzle
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* semolina / Fresh egg (egg content 26%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1546 kJ /370 kcal
Fat4 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates67 g
of which sugars1 g
Protein14 g
Salt0.13 g
Properties: Aromatic, Easily digestible, High in protein, No added sugar, Nutritious, Savory

11 of 11 reviews

Average rating of 4.9 out of 5 stars


91%

9%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 - 10 of 11 reviews

21 May 2026 06:22

Elke A. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lieblingsnudeln!!

Lieblingsnudeln.....geschmackvoll....lieben es, diese Nudeln zu verköstigen.

15 May 2026 04:17

Antje B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

schmeckt sehr lecker-wie selbst gemacht

schmeckt sehr lecker-wie selbst gemacht

24 April 2026 17:30

Michael A. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Da geht nix drüber!

Die sind einfach klasse und schmecken uns hervorragend!

10 April 2026 20:49

Angelika . Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wir kaufen Brot, Nudeln und andere Köstlichkeiten

Wir kaufen Brot, Nudeln und andere Köstlichkeiten seit 1996 bei derStadtmühle. Warum: Alles schmeckt hervorragend und ist aus bester Dinkel-Qualität. Schön, dass es die Stadtmühle gibt.

8 April 2026 08:43

- H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wundervoll

Diese Spätzle sind wirklich sehr zu empfehlen. Wir lieben sie und es ist immer wieder ein Hochgenuss.

8 April 2026 06:34

Lena S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die Produkte sind die Besten!

Die Produkte sind die Besten!

3 April 2026 16:46

Alexander G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Gut

Gut

26 January 2026 18:35

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

5 Sterne Sehr gut. Wird auch von

5 Sterne Sehr gut. Wird auch von den Enkelkindern sehr gern gegessen

22 January 2026 20:58

Uwe H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Jederzeit wieder

Sehr gute Qualität

22 January 2026 10:19

Ernährungsberatung U. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Das sind u.a. die besten Nudeln.

Das sind u.a. die besten Nudeln.

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Noodles Knöpfle
€4.40 
(€8.80/kg)
500 g
Spelt Egg Noodles Band 8 mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Spirelli
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g