Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Noodles Knöpfle"

Our Spelt Egg Noodles Knöpfle are a charming and versatile addition to your kitchen. Knöpfle are a South German specialty: small, round to teardrop-shaped noodles, similar to Spätzle, that work wonderfully in a variety of dishes while developing their mild, nutty spelt flavor.

Made from spelt semolina from our own mill, a high egg content of 26% fresh egg, and a pinch of salt, these Knöpfle offer a pleasant texture and cook quickly. They're ideal as soup dumplings, in stews, as a side dish for meat or vegetable dishes, or even for creative pasta salads.

At a glance:

  • 500g package
  • Small, round Knöpfle shape (similar to Spätzle)
  • Made from spelt semolina from our own mill and fresh egg (26% egg content)
  • Versatile for soups, stews, side dishes and salads
  • Quick cooking and easy to digest
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* semolina / Fresh egg (egg content 26%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1546 kJ /370 kcal
Fat4 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates67 g
of which sugar1 g
Protein14 g
Salt0.13 g
Properties: Aromatic, Easily digestible, High in protein, No added sugar, Nutritious, Savory

9 of 9 reviews

Average rating of 4.8 out of 5 stars


89%

11%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


9 reviews

15 August 2026 09:12

Monika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gut

Gut

19 June 2026 06:40

Andrea L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

kauf ich bestimmt wieder

Sehr leckere Knöpfle.

20 May 2026 20:36

Bruno S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Optimal für Soßengerichte

Etwas zu fest, jedoch Geschmack sehr gut. Soße notwendig

17 April 2026 08:23

Janine W. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wir lieben sie.

Die besten Dinkel-Spätzle!

14 March 2026 16:49

Sven S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Hmmm….

Hmmm….

22 January 2026 20:59

Uwe H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Jederzeit wieder

Sehr gute Qualität

22 January 2026 11:19

Christiana S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Abwarten

Noch nicht probiert

21 January 2026 21:49

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Kochfest, schnell zubereitet

In nur 8 Minuten zubereitet - schmeckt lecker, klebt nicht, weicht nicht auf, im Gegensatz zu manchen Dinkel-Teigwaren, die man in Drogeriemärkten kaufen kann. Insofern sehr gutes Preis-Leistungs-Verhältnis!

14 May 2024 19:38

Eugen

Review with rating of 5 out of 5 stars

Geht immer

Zu Braten oder allen Speisen mit Soße passen diese Nudeln immer - wie auch andere. Bei Gebratenen wie Kepap, gebratenen Gemüse und Speise ohne Soße, brate ich die Nudeln mit Butterschmalz an und dies ist besser als Pommes und dergleichen. Und der Geschmack ist im Vergleich zu Discounternudeln einfach mit deutlichem feinen Geschmack. Ein paarmal gegessen, will man nicht mehr tauschen.

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Noodles Spätzle
€2.35 
(€9.40/kg)
250 g
Spelt Soup Pasta with Egg Riebele
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles Band 4 mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g