Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Pasta Fork Spaghetti"

Our Spelt Egg Pasta Fork Spaghetti is a beloved classic that shouldn't be missing from any kitchen. This 250g package contains high-quality pasta with the characteristic tube shape that combines excellently with various sauces and is ideal for versatile dishes.

Made from finest spelt flour from our own mill, a high fresh egg content of 30% and a pinch of salt, these fork spaghetti offer good cooking stability and a mild, pleasant spelt flavor. They are the perfect choice for fresh pasta salads, creamy casseroles or as a classic side dish with meat, fish and vegetables.

At a glance:

  • 250g package
  • Characteristic fork spaghetti shape
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Versatile for salads, casseroles and as a side dish
  • Good cooking stability
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* flour / Fresh egg (egg content 30%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1420 kJ /339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugar1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious

9 of 9 reviews

Average rating of 4.8 out of 5 stars


89%

11%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


9 reviews

1 October 2026 23:15

Elke B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Nudeln der Extraklasse!

Preis/Leistung passt! Qualität ist soooo gut und der Geschmack sensationell - beste Dinkelnudeln ever!

30 September 2026 19:35

Franz D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

Bestell schon mehrere Jahre Qualität einfach top

19 June 2026 10:17

Wolfgang Z. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Leicht und locker, einfach gut

Leicht und locker, einfach gut

11 June 2026 19:02

Bärbel C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Weiter so an Qualität und Lieferung

Dinkelnudeln sind große Klasse.

20 May 2026 20:37

Bruno S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Bei Suppen ein muß

Sehr gut für suppeneinlage

15 May 2026 04:23

Antje B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

10 Sterne

10 Sterne

21 March 2026 16:34

Annegret S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gute Verarbeitung

Gute Verarbeitung

14 March 2026 16:49

Sven S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gut

Gut

2 March 2026 17:34

Angelika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

wie immer ideal für Diabetiker

einfach klasse

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Noodles Spätzle
€2.35 
(€9.40/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Hörnle
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Spirelli
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g