Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Noodles Band 8 mm"

Our spelt egg noodles with an 8 mm band width are the classic choice for versatile pasta dishes. This 250g pack contains high-quality noodles that, thanks to their perfect width, pair ideally with most sauces.

Made from the finest spelt flour from our own mill, a high egg content of 30% fresh egg, and a pinch of salt, these ribbon noodles offer excellent cooking stability and a mild, delicate spelt flavor. Whether with a creamy carbonara, fresh pesto, or classic tomato sauce – these noodles are always perfect.

At a glance:

  • 250g pack
  • Classic ribbon noodles (8 mm)
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Versatile for various sauces
  • Excellent cooking stability
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* flour / Fresh egg (egg content 30%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100 g

Energy1420 kJ /339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugars1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious

4 of 4 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


4 reviews

10 July 2026 06:28

- A. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr zu empfehlen.

Sehr lecker. Preis und Leistung stimmen.

20 May 2026 20:39

Bruno S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ein muß bei Soßengerichte

Gute Qualität und optimal für Fleischgericht mit Soße

16 February 2026 16:47

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Beste Nudeln klare Kaufempfehlung

Spitze Geschmack, immer wieder gerne.

22 January 2026 20:59

Uwe H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Jederzeit wieder

Sehr gute Qualität

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Egg Noodles Ribbon 12mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Wholemeal Egg Noodles Band 8 mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles Spaghetti 500 g
€3.50 
(€7.00/kg)
500 g