Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Wholemeal Egg Noodles Band 8 mm"

Our Spelt Wholemeal Egg Noodles with an 8 mm band width are the perfect choice for everyone who appreciates full grain flavor and digestible pasta. These high-quality noodles are carefully produced in our mill and bring a healthy portion of whole grain to your plate.

Made from pure spelt wholemeal flour, a generous egg content of 30% fresh egg, and a pinch of salt, these noodles offer a nutty flavor and pleasant texture. They pair excellently with hearty sauces, vegetable dishes, or simply with some olive oil and fresh herbs. Enjoy the quality of spelt in its most wholesome form.

At a glance:

  • 250g package
  • Band noodles 8 mm
  • Made from spelt wholemeal flour and fresh egg (30% egg content)
  • Nutty flavor and good cooking stability
  • Ideal for conscious and wholesome cooking
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*wholemeal flour / Fresh egg (egg content 30%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1452 kJ /347 kcal
Fat5.4 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates56 g
of which sugars1.8 g
Protein17 g
Salt0.55 g
Properties: Aromatic, Hearty, High in fiber, High in protein, No added sugar, Nutritious, Savory, Wholemeal

7 of 7 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


7 reviews

29 September 2026 17:08

Wolfgang

Review with rating of 5 out of 5 stars

Nudeln gehen immer

Meine Erfahrung mit diesen Nudeln. Es ist eine Super-Qualität, die wunderbar schmeckt. Und sie sind in kürzester Zeit gar, also auch für die schnelle Küche geeignet. Gerne wieder

4 May 2026 18:09

- M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Kinder sind begeistert

Kinder sind begeistert

15 April 2026 18:18

Giita L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super, sind schon verputzt. Gerne wieder!

Super, sind schon verputzt. Gerne wieder!

14 March 2026 16:49

Sven S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gut

Gut

28 February 2026 06:18

Daniela G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Beste Nudeln

Schmecken super gut, koche ausschließlich mit Dunkelnudeln von der Stadtmühle Geisingen beste Kocheigenschaften

8 February 2026 17:54

Doris P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Prima Nudeln

Wundervolle Qualität!

21 January 2026 11:35

Clarissa H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut!

Sehr gut!

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Wholegrain Pasta Spirelli
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g
Spelt Herb Egg Pasta Ribbon 8 mm
€2.85 
(€11.40/kg)
250 g
Spelt Wholegrain Egg Pasta Spirelli
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g