Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Wholegrain Egg Pasta Spirelli"

Our Spelt Wholegrain Egg Pasta Spirelli are an excellent choice for anyone who values wholesome nutrition and the best pasta flavor. This 250g package contains high-quality pasta in the popular spiral shape, which gets a nutty character from the spelt wholegrain flour.

Made from pure spelt wholegrain flour, a generous 30% fresh egg content, and a pinch of salt, these noodles offer good cooking stability and absorb sauces particularly well thanks to their shape. They pair perfectly with hearty sauces, vegetarian dishes, or as a delicious side dish. Enjoy the full power of spelt in this wholesome pasta form.

At a glance:

  • 250g package
  • Classic Spirelli shape
  • Made from spelt wholegrain flour and fresh egg (30% egg content)
  • Nutty flavor and good cooking stability
  • Ideal for conscious and wholesome cooking
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*wholegrain flour / Fresh egg (egg content 30%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1452 kJ /347 kcal
Fat5.4 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates56 g
of which sugars1.8 g
Protein17 g
Salt0.55 g
Properties: Aromatic, Hearty, High in fiber, High in protein, No added sugar, Nutritious, Savory, Wholemeal

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

15 April 2026 18:57

Michael K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gute Qualität. ??

Die Spirelli sind dünner als herkömmliche und somit bequemer zu essen. Ich bin sehr zufrieden und bestelle sie immer mit dazu.

14 March 2026 16:50

Sven S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gut

Gut

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Wholemeal Egg Noodles Band 8 mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Herb Egg Noodles Spirelli
€2.85 
(€11.40/kg)
250 g
Spelt Wholegrain Pasta Spirelli
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g