Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Wholegrain Pasta Spirelli"

Our Spelt Wholegrain Pasta Spirelli are the wholesome all-rounders for your kitchen, providing an ideal base for countless dishes. This 250g pack contains the popular spiral pasta, made exclusively from the finest spelt wholegrain flour, preserving all the valuable nutrients of the grain.

Made from spelt wholegrain flour from our own mill and completely egg-free, these Spirelli offer a robust, nutty flavor and excellent cooking stability. Their twisted shape holds sauces beautifully, making them perfect for fresh salads, hearty casseroles, creamy pestos, or as a nutritious side dish with vegetables, meat, and fish.

At a glance:

  • 250g pack
  • Popular spiral pasta (Spirelli shape)
  • Made from spelt wholegrain flour from our own mill
  • Completely egg-free – ideal for vegan diet
  • Robust, nutty flavor and wholesome
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* wholegrain flour
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy1413 kJ /338 kcal
Fat2.3 g
of which saturated fatty acids0.6 g
Carbohydrates59.8 g
of which sugars3.7 g
Protein13.6 g
Salt0 g
Properties: Aromatic, Hearty, High in fiber, No added sugar, Nutritious, Vegan, Wholemeal

7 of 7 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


7 reviews

9 August 2026 21:49

Mareike N. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker!!

Leckere Nudeln mit allen positiven Eigenschaften des Dinkels

17 June 2026 18:04

Frieder R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sind sehr schmackhaft. Gerne wieder.

Sind sehr schmackhaft. Gerne wieder.

12 May 2026 19:12

- P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gut

Gut

15 April 2026 18:19

Giita L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ich habe sie noch nicht probiert, aber

Ich habe sie noch nicht probiert, aber es sieht alles gut aus. Die schmecken sicher!

11 April 2026 08:23

Katrin B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ich esse nur Vollkorn Nudeln von der

Ich esse nur Vollkorn Nudeln von der Stadtmühle. Sättigen besser und sind sehr schmackhaft

12 March 2026 18:03

- I. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut

sehr gut

25 January 2026 19:48

Klaus S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Beste Qualität wie seit vielen Jahren gewohnt

Beste Qualität wie seit vielen Jahren gewohnt und das Preis - / Leistungsverhältnis stimmt

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Wholegrain Pasta Spaghetti
€3.30 
(€6.60/kg)
500 g
Spelt Wholegrain Pasta - Wavy Ribbon
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Spirelli
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g