Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Pasta Spirals"

Our Spelt Pasta Spirals are a popular all-rounder that work perfectly for a variety of dishes while being completely egg-free. This 250g package contains high-quality spiral pasta that optimally absorbs sauces thanks to its twisted shape, ensuring a full-bodied flavor experience with every bite.

Made from the finest spelt flour from our own mill, these spirals offer excellent cooking stability and a mild, delicate spelt flavor. Since they're egg-free, they're the ideal choice for vegan and conscious nutrition. They pair perfectly with fresh salads, hearty casseroles, creamy sauces, or as a versatile side dish with vegetables and other meals.

At a glance:

  • 250g package
  • Popular spiral pasta (spirelli shape)
  • Made from spelt flour from our own mill
  • Completely egg-free – ideal for vegan and conscious nutrition
  • Excellent cooking stability and optimal sauce absorption
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt flour
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1496 kJ /358 kcal
Fat1.2 g
of which saturated fatty acids0.1 g
Carbohydrates67 g
of which sugars0.4 g
Protein12.5 g
Salt0.01 g
Properties: Easily digestible, Mild, No added sugar, Nutritious, Vegan

13 of 13 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 - 10 of 13 reviews

2 October 2026 14:58

Inna B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gut 👍

Gut 👍

29 September 2026 17:09

Wolfgang

Review with rating of 5 out of 5 stars

Nudeln, die einfach im Mund schmelzen, wenn man es mag

Meine Erfahrung mit diesen Nudeln. Es ist eine Super-Qualität, die wunderbar schmeckt. Und sie sind in kürzester Zeit gar, also auch für die schnelle Küche geeignet. Gerne wieder

11 July 2026 16:25

Katrin B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Kaufe ich immer wieder gerne. Lecker und

Kaufe ich immer wieder gerne. Lecker und gesund

9 July 2026 15:36

Veronika P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Good

Very delicious

16 April 2026 15:45

Elisabeth F. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr viel Freude bei der Verarbeitung mit

Sehr viel Freude bei der Verarbeitung mit dem Mehl

6 April 2026 18:58

Magdalena K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker!!

Lecker!!

17 March 2026 10:18

Christian G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut

Sehr gute Qualität

1 March 2026 12:53

Emil D. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Leckere Dinkelpasta

Die Nudeln schmecken hervorragend, das Preis-Leistungsverhältnis ist aufgrund der Qualität (reines Dinkelmehl, keine Kreuzkontaminationen) gut

4 February 2026 10:46

Wilma S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Es ist wunderbar dass es so hochwertige Lebensmittel gibt. Weiter so

Seit vielen Jahren essen wir diese Nudeln, bei jeder Mahlzeit sind sie auf das neue ein Genuß.

24 January 2026 17:01

Hubert M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

wie immer sehr gut

wie immer sehr gut

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Wholegrain Pasta Spirelli
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g
Spelt Pasta Hörnle
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Spirelli
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g