Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Pasta Hörnle"

Our Spelt Pasta Hörnle are a beloved classic that should be in every kitchen. This 250g package contains the characteristic curved tube pasta that excellently absorbs sauces with their shape and enriches every dish. Since they are made completely without eggs, they are also ideal for vegan and conscious nutrition.

Made from the finest spelt flour from our own mill and a pinch of salt, these Hörnle offer good cooking stability and a mild, pleasant spelt flavor. They are versatile: as a warming soup ingredient, in fresh pasta salads, creamy casseroles, or as a flavorful side dish with vegetables, meat, and fish.

At a glance:

  • 250g package
  • Classic elbow shape
  • Made from spelt flour from our own mill
  • Completely egg-free – ideal for vegan and conscious nutrition
  • Versatile for soups, salads, casseroles, and side dishes
  • Good cooking stability
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt flour
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy1496 kJ /358 kcal
Fat1.2 g
of which saturated fatty acids0.1 g
Carbohydrates67 g
of which sugars0.4 g
Protein12.5 g
Salt0.01 g
Properties: Easily digestible, Mild, No added sugar, Nutritious, Vegan

10 of 10 reviews

Average rating of 4.9 out of 5 stars


90%

10%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


10 reviews

30 September 2026 18:31

- J. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Genial

Genial

15 August 2026 09:14

Monika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Gut

Gut

12 August 2026 18:05

Eugen B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Allgemein prima und zum Nudelsalat sehr gut.

Esse ich gerne wegen dem Geschmack. Nach einigen Packungen schmecken Nudeln aus dem Discounter nicht mehr so gut. Für mich die besten Nudeln zum Nudelsalat.

11 July 2026 16:28

Katrin B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Schön für Salate, ich nehme sie sehr

Schön für Salate, ich nehme sie sehr gerne

2 July 2026 20:08

Monika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Verarbeitung und Geschmack sehr gut

Verarbeitung und Geschmack sehr gut

29 May 2026 06:22

Gabriele P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Leichter Geschmack

Lecker mit Tomatensauce oder als Suppeneinlage

4 February 2026 10:47

Wilma S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Es ist wunderbar dass es so hochwertige Lebensmittel gibt. Weiter so

Seit vielen Jahren essen wir diese Nudeln, bei jeder Mahlzeit sind sie auf das neue ein Genuß.

24 January 2026 17:02

Hubert M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

wie immer sehr gut

wie immer sehr gut

22 January 2026 16:19

Anja B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Hat gut in die Hühnersuppe gepasst, blieben

Hat gut in die Hühnersuppe gepasst, blieben schön fest.

22 January 2026 12:29

Magdalena K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ich mag die Nudeln sehr!

Ich mag die Nudeln sehr!

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Pasta Spirals
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g
Spelt Pasta Ribbon Waves
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g
Spelt Egg Pasta Hörnle
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g