Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Pasta Spaghetti"

Our Spelt Pasta Spaghetti is the vegan classic for everyone seeking a conscious and versatile pasta. This generous 500g package contains the popular long noodles made exclusively from finest spelt flour, allowing their mild, delicate spelt flavor to unfold perfectly.

Produced from spelt flour from our own mill and completely without egg, these spaghetti offer a pleasant al dente texture. They're perfect for anyone looking for a vegan alternative or who appreciates the pure taste of spelt. Combine them with hearty sauces, fresh vegetables, or use as a versatile base for your favorite dishes, completely without animal products.

At a glance:

  • 500g package
  • Classic long spaghetti shape
  • Made from spelt flour from our own mill
  • Completely without egg – ideal for vegan and conscious nutrition
  • Pleasant al dente texture
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt flour
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy1538 kJ /368 kcal
Fat2.1 g
of which saturated fatty acids0.9 g
Carbohydrates71 g
of which sugars0.5 g
Protein13 g
Salt0.03 g
Properties: Easily digestible, Mild, No added sugar, Nutritious, Vegan

10 of 10 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


10 reviews

2 October 2026 14:58

Inna B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gut

Gut

1 October 2026 08:28

Siegfried P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die besten, wohlschmeckenden, kräftigenden Dinkelspaghetti die ich kenne.

Die besten, wohlschmeckenden, kräftigenden Dinkelspaghetti die ich kenne.

31 July 2026 19:22

Weronika H. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gute Qualität

Sehr gute Qualität

11 July 2026 16:26

Katrin B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Nudeln nehme ich nur noch von hier!

Nudeln nehme ich nur noch von hier! Die Spaghetti sind klasse, lecker und keiner merkt, dass es Dinkel ist

24 April 2026 09:05

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Alle bisher seit jahren gekauften Produkte, immer hervorragend

Bin mit den bestellten Nudeln auch zu frieden. Hatte mich aber bei der Bestellung vertippt und nehme onst immer Dinkelvollkornspagetti ohne Ei, diese sind im Verhältnis zu Dinkel Nudeln hervorragend. Kann ich nur empfehlen. Lieferung und Qualität sehr Gut.

6 April 2026 18:59

Magdalena K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Tolle Alternative für Spaghetti aus Weizen! Schmecken

Tolle Alternative für Spaghetti aus Weizen! Schmecken ausgezeichnet

17 March 2026 10:19

Christian G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die besten Dinkel Spaghetti, die ich kenne

Sehr schmackhaft und gesund.

26 February 2026 09:17

Claudia G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Lecker und gesund

Lecker und gesund

4 February 2026 10:47

Wilma S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Es ist wunderbar dass es so hochwertige Lebensmittel gibt. Weiter so

Seit vielen Jahren essen wir diese Nudeln, bei jeder Mahlzeit sind sie auf das neue ein Genuß.

22 January 2026 15:52

Anja B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

unbedingt à Olio probieren, damit wenn richtig

unbedingt à Olio probieren, damit wenn richtig gekocht al dente, der volle Spagettigenuss da ist, sehr lecker!

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Wholegrain Pasta Spaghetti
€3.30 
(€6.60/kg)
500 g
Spelt Pasta Spirals
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles Spaghetti 500 g
€3.50 
(€7.00/kg)
500 g