Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Pasta Ribbon Waves"

Our Spelt Pasta Ribbon Waves are a decorative and delicious choice for your kitchen. This 250g package contains high-quality pasta with an appealing, wavy shape that not only looks great but also holds sauces beautifully. Since they are made completely without eggs, they are an ideal option for vegan and conscious eating.

Made from the finest spelt flour from our own mill and a pinch of salt, these ribbon wave pasta offer good cooking stability and a mild, pleasant spelt flavor. They are versatile: as a base for light vegetable dishes, creamy sauces, in casseroles, or as a flavorful side dish that convinces both visually and in taste.

At a glance:

  • 250g package
  • Decorative ribbon wave shape
  • Made from spelt flour from our own mill
  • Completely egg-free – ideal for vegan and conscious eating
  • Versatile for various dishes
  • Good cooking stability
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt flour
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy1496 kJ /358 kcal
Fat1.2 g
of which saturated fatty acids0.1 g
Carbohydrates67 g
of which sugars0.4 g
Protein12.5 g
Salt0.01 g
Properties: Easily digestible, Mild, No added sugar, Nutritious, Vegan

13 of 13 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 - 10 of 13 reviews

15 August 2026 09:11

Monika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gut

Gut

9 July 2026 15:37

Veronika P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Very good

Good, children like it

2 July 2026 20:01

Monika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Super Geschmack

Super Geschmack

16 April 2026 15:46

Elisabeth F. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Kaufe ich wieder

Lecker

15 April 2026 18:18

Giita L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ich habe sie noch nicht probiert, aber

Ich habe sie noch nicht probiert, aber es sieht alles gut aus. Die schmecken sicher!

8 April 2026 19:40

Michaela N. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr guter Geschmack, schmeckt der ganzen Familie.

Qualität des Produkts sehr gut, das Preis-Leistungsverhältnis passt.

17 March 2026 10:22

Christian G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr schmackhaft und gesund.

Sehr schmackhaft und gesund

8 February 2026 17:51

Doris P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Einfach lecker

Fein in Form und Geschmack!!

31 January 2026 07:24

Doris S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

mega lecker

ist bei jeder Bestellung dabei

26 January 2026 19:19

Petra S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr leckere und gehaltvolle Nudeln.

Sehr leckere und gehaltvolle Nudeln.

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Sweet Chestnut Pasta Ribbons
€2.75 
(€11.00/kg)
250 g
Spelt Pasta Spirals
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g
Spelt Wholegrain Pasta - Wavy Ribbon
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g