Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Wholegrain Pasta - Wavy Ribbon"

Our spelt wholegrain pasta in decorative wavy ribbon shape is the perfect choice for conscious and wholesome nutrition. This 250g package contains high-quality pasta made exclusively from the finest spelt wholegrain flour, preserving all the valuable nutrients of the grain.

Produced from spelt wholegrain flour from our own mill and completely without eggs, these wavy ribbon pasta offer a robust, nutty flavor and excellent cooking stability. They are ideal for anyone seeking a vegan alternative or who appreciates the full, authentic taste of spelt wholegrain. Combine them with light vegetable sauces, pestos, or as a nutritious side dish to your favorite meals.

At a glance:

  • 250g package
  • Decorative wavy ribbon shape
  • Made from spelt wholegrain flour from our own mill
  • Completely egg-free – ideal for vegan diet
  • Robust, nutty flavor and wholesome
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt wholegrain flour
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy1413 kJ /338 kcal
Fat2.3 g
of which saturated fatty acids0.6 g
Carbohydrates59.8 g
of which sugars3.7 g
Protein13.6 g
Salt0 g
Properties: Aromatic, Hearty, High in fiber, No added sugar, Nutritious, Vegan, Wholemeal

5 of 5 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


5 reviews

1 August 2026 12:13

Mirela R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut!

Die Nudeln schmecken uns sehr gut!

12 May 2026 19:11

- P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

gutes Produkt

gutes Produkt

8 April 2026 19:41

Michaela N. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Geschmack sehr gut, schmeckt der ganzen Familie.

Gute produktqualität, das Preis-Leistungsverhältnis passt.

25 February 2026 18:27

Iris W. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gute Qualität

Leckere Nudeln

31 January 2026 07:24

Doris S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

mega lecker

ist bei jeder Bestellung dabei

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Sweet Chestnut Pasta Ribbons
€2.75 
(€11.00/kg)
250 g
Spelt Wholegrain Pasta Spirelli
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g
Spelt Pasta Ribbon Waves
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g