Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Wholegrain Pasta Spaghetti"

Our Spelt Wholegrain Pasta Spaghetti is the ideal choice for anyone seeking wholesome yet classic pasta. This generous 500g package contains the popular long noodles, made exclusively from the finest spelt wholegrain flour, preserving all the valuable nutrients of the grain.

Produced from spelt wholegrain flour from our own mill and completely egg-free, these spaghetti offer a robust, nutty flavor and excellent cooking stability. They're perfect for anyone looking for a vegan alternative or those who appreciate the full, authentic taste of spelt wholegrain. Combine them with rich sauces, fresh vegetables, or as a nutritious base for your favorite dishes.

At a glance:

  • 500g package
  • Classic long spaghetti shape
  • Made from spelt wholegrain flour from our own mill
  • Completely egg-free – ideal for vegan diet
  • Robust, nutty flavor and wholesome
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt* wholegrain flour
*Spelt is an ancient wheat variety

Average Nutritional Values per 100g

Energy1452 kJ /347 kcal
Fat2.4 g
of which saturated fatty acids0.4 g
Carbohydrates62 g
of which sugars2.3 g
Protein13 g
Salt0.01 g
Properties: Aromatic, Hearty, High in fiber, No added sugar, Nutritious, Vegan, Wholemeal

7 of 7 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


7 reviews

30 September 2026 09:38

-Magda R. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Die sind super. In Geschmack und auch die qualität

Die sind sehr gut. Im Geschmack und auch die Qualität, aber das ist nicht das einsige Produkt. Das Dinkelmehl ist super, hoch Qualität.

23 July 2026 07:49

Hedwig . Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Toll

Toll

14 May 2026 14:52

Hermann N. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

lecker, kauf ich gern wieder

einwandfrei, besser als vom Billigheimer

4 May 2026 18:08

- M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Besser als erwartet, die Kinder sind begeistert

Besser als erwartet, die Kinder sind begeistert

28 February 2026 06:15

Daniela G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr empfehlenswert.

Sehr gutes, gesundes Produkt. Schnelle, gutverpackte Lieferung.

24 January 2026 12:28

Ursula P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Immer wieder gern. Ich wertschätze, dass hier - wie auch bei allen anderen Produkten der Stadtmühle Geisingen - urbelassene, reine Dinkelsorten verwendet werden. Ein herzliches Dankeschön dafür

Sehr gutes Produkt, oft schon bestellt und bin froh, dass urbelassene Dinkelsorten verwendet werden. Gerne wieder.

22 January 2026 10:27

- C. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr Gut

Kaufe seit Jahren, nicht nur Nudeln, sondern auch viele andere Artikel und bin mit Preis, Service und Zustellzeit sehr zufieden.

Skip product gallery

Goes well with

Spelt Wholegrain Pasta Spirelli
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g
Spelt Wholegrain Pasta - Wavy Ribbon
€2.00 
(€8.00/kg)
250 g
Spelt Pasta Spaghetti
€3.30 
(€6.60/kg)
500 g
Spelt Wholemeal Flour
€12.40 
(€2.48/kg)