Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Egg Noodles Ribbon 12mm"

Our spelt egg noodles with a generous ribbon width of 12mm are the classic choice for all lovers of rich pasta dishes. This 250g package contains high-quality noodles that, thanks to their width, absorb plenty of sauce and ensure full flavor with every bite.

Made from the finest spelt flour from our own mill, with a high egg content of 30% fresh egg and a pinch of salt, these ribbon noodles offer excellent cooking stability and a mild, delicate spelt flavor. They are the perfect choice for hearty meat sauces, creamy mushroom ragouts, or simply with butter and fresh Parmesan.

At a glance:

  • 250g package
  • Wide ribbon noodles (12mm)
  • Made from spelt flour from our own mill and fresh egg (30% egg content)
  • Ideal for hearty sauces
  • Excellent cooking stability
  • Quality from Stadtmühle Geisingen

Ingredients

Spelt*flour / Fresh egg (egg content 30%) / Salt
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1420 kJ /339 kcal
Fat3.8 g
of which saturated fatty acids1.3 g
Carbohydrates57.8 g
of which sugars1.1 g
Protein15.8 g
Salt0.68 g
Properties: Easily digestible, High in protein, Mild, No added sugar, Nutritious

5 of 5 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


5 reviews

15 August 2026 09:14

Monika K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Gut

Gut

10 July 2026 06:29

- A. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr zu empfehlen.

Schmecken richtig gut. Preis und Leistung stimmen.

25 May 2026 14:17

- M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr gut, altbewährt

Sehr gut, altbewährt

12 March 2026 17:43

Eugen B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Da schmeckt die Nudel noch prima

Wer diese Nudeln ein paarmal gegessen hat, will nicht mehr zu den Nudeln von den Supermärkten zurück.

4 March 2026 11:13

Gudrun B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut!

Empfehlenswert, da sehr gut im Geschmack; für kleine Haushalte ideale Verpackungsgröße; Preis-Leistung stimmig!

Skip product gallery

Matching items from our bakery

Spelt Egg Noodles Band 8 mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g
Spelt Lasagna Sheets 250 g
€3.00 
(€12.00/kg)
250 g
Spelt Egg Noodles Cut 2 mm
€2.20 
(€8.80/kg)
250 g