Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Fir Balm"

The Fir Balm from Klösterl Apotheke is a traditional preparation made from natural ingredients. It is crafted from fresh fir tips and sage, combined with high-quality May cow butter and olive oil.

The balm is excellent for general skincare and supporting the care of stressed skin areas. The ingredients, inspired by traditional formulations, are known for their soothing and nourishing properties.

At a glance:

  • 50 ml jar
  • From Klösterl Apotheke
  • With fresh fir tips and sage
  • Base of May cow butter and olive oil
  • For general care of stressed skin

The fir is more warm than cold and has many powers within it. ... When a person suffers from pain, whether in the stomach area or from headaches, let them anoint the affected areas with it.

— Hildegard of Bingen

Ingredients

Butyrum vaccae / Aqua / Ungt. Cordes® / Propylene glycol / Olea europaea / Abies alba / PEG-1000 Glyceryl Stearate / Salvia officinalis / Cera alba / Tocopherol
Application Area: Body, Special care
Benefits: Cleansing & Refreshing, Nourishing
Product Type: Ointments
Special Features: Silicone-free/Paraben-free

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Wild Thyme Salve
€26.95 
(€539.00/l)
50 ml
Violet Ointment
€26.95 
(€539.00/l)
50 ml
Rue Warming Salve
€30.90 
(€618.00/l)
50 ml
Wormwood Ointment
€26.95 
(€539.00/l)
50 ml
Fir Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Organic Calendula Ointment
€7.50 
(€100.00/l)
75 ml
Virita Blue - Yarrow-Coconut Balm
€28.50 
(€570.00/kg)
50 g
Virita Sage Cream
€32.90 
(€263.20/l)
125 ml