Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Hart's Tongue Herbal Tonic (Cure)"

Hart's Tongue Herbal Tonic (Cure) 5 x 0.5 l

The Jura Hart's Tongue Herbal Tonic is based on the teachings of Hildegard of Bingen. Natural ingredients without artificial additives.

Ingredients

80% Organic White Wine (DE-ÖKO-006), Honey, Ceylon Cinnamon, 0.6% Hart's Tongue Fern, Long Pepper / Contains Sulfites / Alcohol 8.5% vol.

Average Nutritional Values per 100 ml

Energy 115 kJ / 27 kcal
Carbohydrates 6.9 g
of which sugars 5.5 g
Additional Contains minimal amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt. Contains approx. 8% vol. alcohol
Alcohol content: 9% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Herbal & spiced wines
Properties: Aromatic

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

20 February 2026 17:55

Adelgund K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Schmeckt sehr gut. Einnahme noch zu

Schmeckt sehr gut. Einnahme noch zu kurz.

Skip product gallery

You might also like it

Hart's-tongue Herbal Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Plum Ash Lye - Alkaline Hair Care
€16.95 
(€33.90/l)
500 ml
Organic Wormwood Drink (Cure) Jura
€85.50 
(€28.50/l)
6x500 ml
Ground Ivy Herbal Tonic
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml