Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Linzer Slices"

Our Spelt Linzer Slices are a sweet temptation that delights with their moist, raspberry flavor. Each of the two slices is carefully baked at Stadtmühle Geisingen according to a traditional recipe. The base is a fine spelt shortbread pastry, refined with aromatic butter, almonds and a touch of rum and bourbon vanilla sugar. The centerpiece is the generous filling of fruity raspberry jam, which gives these slices their distinctive character.

The combination of tender pastry and fruity filling makes the Spelt Linzer Slices an ideal companion for your coffee time or as a special treat in between. Thanks to their recipe, they also have a long shelf life and remain moist and aromatic.

At a glance:

  • 2 pieces per package
  • Moist raspberry flavor & long shelf life
  • Fine spelt shortbread pastry
  • With almonds & bourbon vanilla
  • Ideal with coffee or as a gift

Ingredients

Raspberry jam (sugar, raspberries, glucose-fructose syrup / acidifier citric acid, gelling agent pectin) / Spelt* flour / Butter / Raw cane sugar / Almonds / Whole egg / Rum / Bourbon vanilla sugar (raw cane sugar, bourbon vanilla powder) / Cream of tartar baking powder (acidifier cream of tartar (monopotassium tartrate) / raising agent sodium bicarbonate, corn starch) / Cinnamon
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy1866 kJ /446 kcal
Fat21 g
of which saturated fatty acids9.2 g
Carbohydrates55 g
of which sugar36 g
Protein6.7 g
Salt0.18 g
Properties: Aromatic, Fruity, Juicy, Mild, Nutty

6 of 6 reviews

Average rating of 4.8 out of 5 stars


83%

17%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


6 reviews

12 August 2026 17:00

Doris B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Immer gut beim Kaffee

Sehr gut

16 July 2026 19:24

Helmut S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Einfach lecker.

Die Schnitten schmecken immer wieder.

19 June 2026 06:39

Andrea L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr lecker und saftig. Könnte noch fruchtiger sein

Sehr leckerer und recht saftiger Kuchen. Nur meiner ist natürlich noch saftiger und leckerer;)

3 May 2026 17:44

Andrea M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

immer wieder eine Besonderheit zum Kaffeeklatsch

immer wieder eine Besonderheit zum Kaffeeklatsch

15 April 2026 18:42

Michael K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Bei jeder Bestellung mit dabei.

Die besten Linzer Schnitten die ich kenne. Machen auch satt. Ein richtiges Lebensmittel. Wird von mir regelmäßig bestellt. Alles Bestens.??

9 July 2023 14:45

-

Review with rating of 4 out of 5 stars

einzige Alternative zur selbstgemachten Linzertorte

Mein Mann liebt Linzertorte, und wenn ich mal keine Zeit oder Lust habe zum Selberbacken, sind diese Linzerschnitten die einzige Alternative. Wichtig für mich ist, dass kein Kakao drin ist, da ich den nicht vertrage. Geschmacklich einfach klasse, zwar etwas süßer als die Selbstgebackene aber da drücken wir gerne ein Auge zu. Absolut zu empfehlen.

Skip product gallery

Matching items from our pastry shop

Spelt Almond Slices
€6.60 
(€3.30/pc)
2 pcs
Spelt Fruit Bread
€17.25 
(€23.00/kg)
750 g
Spelt Vanilla Crescents
€3.80 
(€38.00/kg)
100 g