Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Spitzbuben Cookies"

Our Spelt Spitzbuben are a true baking classic that you can enjoy at our shop not just during the Christmas season, but all year round. In this 100g package, you'll find delicate shortbread cookies that are baked with the utmost care at Stadtmühle Geisingen.

What makes our Spitzbuben special is the delicious double filling: A harmonious combination of fruity raspberry jam and aromatic quince jelly pairs perfectly with the tender spelt shortbread. Made from spelt flour, butter, raw cane sugar, whole eggs, bourbon vanilla sugar, and ground lemon zest, these cookies offer a balanced interplay of sweetness, fruitiness, and fine butter aroma.

At a glance:

  • 100g package
  • Delicate shortbread pastry
  • With raspberry & quince filling
  • Classic available year-round
  • Tender & aromatic

Ingredients

Spelt*flour / Butter / Raw cane sugar / Quince jelly (Quince juice/ Sugar/ Glucose-fructose syrup/ Sunflower oil) (contains gelling agent pectin, acidifier citric acid) / Raspberry jam (Sugar / Raspberries/ Glucose-fructose syrup) (contains acidifier citric acid / gelling agent pectin) / Whole eggs / Bourbon vanilla sugar (Raw cane sugar / Bourbon vanilla powder (7%))/ Ground lemon zest
*Spelt is an ancient wheat variety

Average nutritional values per 100g

Energy2099 kJ /502 kcal
Fat25 g
of which saturated fatty acids15 g
Carbohydrates60 g
of which sugars26 g
Protein7.1 g
Salt0.04 g
Properties: Aromatic, Fruity, Mild

3 of 3 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


3 reviews

11 April 2026 08:22

Katrin B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Sehr zart und buttrig, wie ein Genusskeks

Sehr zart und buttrig, wie ein Genusskeks sein sollte. Diese mache ich nie selbst, sondern gönne sie mir von der Stadtmühle

21 March 2026 06:38

Felix L. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Feines Gebäck - fast wie Weihnachten, nur das ganze Jahr.

Soo fein. Der mürbe Teig zerschmilzt fast auf der Zunge und die Füllung mit Gelee macht die Spitzbuben nochmal so lecker!

8 February 2026 17:55

Doris P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Saulecker

Voll feine, superleckere Spitzbuben!

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Linzer Slices
€6.60 
(€3.30/pc)
2 pcs
Spelt Vanilla Crescents
€3.80 
(€38.00/kg)
100 g
Organic Spelt Chestnut Cookies
€3.25 
(€21.67/kg)
150 g