Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Spelt Vanilla Crescents"

Our Spelt Vanilla Crescents are the epitome of melt-in-your-mouth pastry and bring the magic of Christmas time to your home all year round. This 100g package contains lovingly shaped crescents, baked at Stadtmühle Geisingen using the finest ingredients.

Made from spelt flour, butter, raw cane sugar, powdered sugar, ground almonds, whole eggs, salt and real vanilla, these little works of art literally melt on your tongue. Their delicate vanilla aroma and tender texture make them an irresistible treat for any coffee break, as dessert or simply for snacking in between.

At a glance:

  • 100g package
  • Classic vanilla crescents made with spelt
  • Melt-in-your-mouth & aromatic
  • A year-round delight
  • Perfect with coffee or tea

Ingredients

Spelt* flour 38% / Butter / Raw cane sugar / Powdered sugar / Almonds / Whole eggs / Salt / Bourbon vanilla
*Spelt is a type of wheat

Average Nutritional Values per 100g

Energy2292 kJ /548 kcal
Fat30 g
of which saturated fatty acids16 g
Carbohydrates61 g
of which sugar30 g
Protein7.3 g
Salt0.25 g

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

11 April 2026 08:24

Katrin B. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Was sind die gut!!! Buttrig, vanillig, wunderbar

Was sind die gut!!! Buttrig, vanillig, wunderbar zart. Ich bin großer Fan

22 January 2026 09:47

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Ausgezeichnet!

Alle Backwaren der Stadtmühle sind ein Genuss! Und sie kommen auf nach Versand unzerbrochen an! Ein großes Kompliment an die Bäcker und die Mitarbeiter der Stadtmühle!

Skip product gallery

You might also like it

Spelt Butter Cookies
€3.90 
(€31.20/kg)
125 g
Spelt Butter Cookies
€4.15 
(€33.20/kg)
125 g
Spelt Chocolate Chip Cookies
€3.90 
(€31.20/kg)
125 g