Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Hart's-tongue Herbal Drink"

This hart's-tongue fern tonic is an exquisite blend based on high-quality organic white wine. The recipe draws on the traditional teachings of Hildegard von Bingen, combining hart's-tongue fern with the delicate spice of Ceylon cinnamon and long pepper. A unique taste experience, crafted without artificial additives.

  • Pure and natural: Made with selected natural ingredients and no artificial additives.
  • DE-ÖKO-006: Based on organic white wine from certified organic cultivation.
  • Traditional recipe: Featuring hart's-tongue fern, genuine Ceylon cinnamon, and long pepper.

Ingredients

80% Organic white wine (DE-ÖKO-006), honey, Ceylon cinnamon, 0.6% hart's-tongue fern, long pepper / Contains sulfites / Alcohol 8.5% vol.

Average nutritional values per 100 ml

Energy 115 kJ / 27 kcal
Carbohydrates 6.9 g
of which sugars 5.5 g
Other Contains negligible amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt. Contains approx. 8% vol. alcohol
Alcohol content: 9% vol.
Product Type: Alcoholic beverage, Herbal & spiced wines
Properties: Aromatic

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

20 July 2026 12:16

Reiner M. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr gut

sehr gut

Skip product gallery

Similar articles

Hart's Tongue Herbal Tonic (Cure)
€85.50 
(€28.50/l)
6x500 ml
Mulberry Drink
€14.90 
(€29.80/l)
500 ml
Ground Ivy Herbal Tonic
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml
Sage Clary Herbal Wine Drink
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml