Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Vine Ash Dental Care"

The Jura Vine Ash Dental Care 250ml is based on the formulations of Hildegard of Bingen.

This natural dental care product is made from the ash of young vine branches and is rich in valuable minerals that naturally strengthen and support teeth and gums.

Why choose Jura Vine Ash Dental Care?

  • Made according to traditional recipes by Hildegard of Bingen
  • Natural alternative without artificial additives
  • Proven formula for strengthening oral health

Recommendation: Daily after brushing teeth, swish one mouthful of Vine Ash Dental Care in your mouth for 30 seconds or gently massage in with your toothbrush. Do not swallow, spit out afterwards.

Ingredients

Wine / Vine branch ash (Vitis vinifera wood ash) / Contains sulfites / contains alcohol
Product Type: Tonics & Waters, Toothpaste

4 of 4 reviews

Average rating of 4.7 out of 5 stars


75%

25%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


4 reviews

17 May 2026 19:27

Irmgard . Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Es ist ein gutes Produkt um mein

Es ist ein gutes Produkt um mein Zahnfleisch zu heilen.

14 March 2026 16:49

Sven S. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wie immer..,

Wie immer..,

29 January 2026 08:38

Susanna P. Verifizierter Käufer

Review with rating of 4 out of 5 stars

Wirkt gut bei Zahnfleisch Problemen

Wirkt gut bei Zahnfleisch Problemen

22 January 2026 10:00

Christian G. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Seht gutes Produkt zur Unterstützung des Immunsystems

Seht gutes Produkt zur Unterstützung des Immunsystems

Skip product gallery

You might also like it

Herbal Toothpaste with Vine Ash
€6.95 
(€92.67/l)
75 ml
Fennel-Galangal Chewable Tablets
€7.95 
(€0.07/pc)
120 pcs
Plum Ash Lye - Alkaline Hair Care
€16.95 
(€33.90/l)
500 ml
Organic - Parsley Tonic Jura
€15.50 
(€31.00/l)
500 ml